Kimler yeni

  • ece
  • ABDULKADİR
  • Kadir Kaya
  • büşra
  • FLULFENIA

Eşhedü en La ilahe illallah ve Eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü.

Ünlü ispanyol piyes yazarı ölüm döşeğinde şöyle der: “Tamam o zaman, söylüyorum, Dante"ye sinir oluyorum.”

Ünlü yunanlı filozof zehir içerek ölüme mahkum edildikten sonra arkadaşına şöyle der: "Crito Asclepius"a bir horoz borcum var. unutma da borcumu ver ona.”

Amerika Birleşik Devletlerinin terror edilen 35inci başkanı Dallas sokaklarında seçim kampanyası konvoyuyla ilerlerlerken, Texas Eyalet başkanının karısı İnsanların tezahüratlarını göstererek: “sayın başkan, Dallas halkının size sevmediğini söyleyemezsiniz.” Der. Kennedy cevap verir: “apaçık ortada.” Ve ilk kurşun kafasına isabet eder.

Bir kalp krizinden sonra ömrünün son bir kaç yılını yatakta geçiren Norveçli yazar, Hasta bakıcının gelen bir ziyaretçiye Henrik"in daha iyi hissettiğini söylediğini duyar. Henrik İbsen “Tam tersine” der ve can verir.

Ölümünden önce son bir nasihat mahiyetinde söz söylemesi istenen Hilton otellerinin imparatoru, ölüm döşeğinde şöyle der: “Duş perdesini küvetin iç kısmında bırakın.”

İlk Hollywood starlarından olan Fairbanks, bir süredir kol ve göğüs ağrısından şikayetçi olduğundan doktoru tarafından mutlak istirahat için hastaneye yatırılır. Tüm gün uyuduktan sonra akşama doğru uyanır, hemşire ona nasıl hissettiğini sorar. Douglas gülümseyerek cevaplar: “Hiç daha iyi hissetmemiştim.” Aynı gece ölür.

Rus muharriri. Hayatı türlü maceralar, skandallar, kadın ve kumar davaları, sürgün ,ile geçti. Ölümünede bir duello sebep oldu. Duelloda aldığı yaranın tesiri ile çok ızdırap çekti. Rakibini affettiğini söyledi ve son sözünde:
-Hayat bitti, dedi.
Sonra ağar ağar:
-Biten hayat, nefesim sıkışıyor... Bir şey eziyor beni!...

Büyük Osmanlı mizahçısı. Hayatının sermayesi mizah kabiliyetidir. Son sözünde de kendi mizahının kurbanı olmuştur.
Fatiha dilencisi değilim. Mezarıma Fatiha yazmayın.

Etiketler:: 

Meşhur ansiklopedinin hazırlayıcılarından. Voltaire, Rouseau ve Dalembert ile çağdaş. Felsefeden matematiğe ve botaniğe kadar bir çok şey öğrendi. Tercüme yaparak hayatını kazandı. Basit bir çamaşırcı kadın ile evlendi. Ama Fransız kültür babalarından birisi oldu ve tüm dünyaya tesir etti. Elbette bir ansiklopedici ve alim olarak kiliseye karşı olacaktı. Ölüm döşeğinde papaz geldi ve eğer imanını tazelemezse bir kabir yeri verilmeyeceğini söyledi. Cevabı:

Büyük Alman esteti ve tenkitçisi. Eserleri sanat tarihi ve tenkidininin klasikleridir. Bir ara Voltaire'e bazı Almanca kitaplar da tercüme etti. Son sözleri enteresandır ve aydınların kiliseye olan nefretini gösterir:
-Ölüme yaklaştığımı hissetiğiniz anda dostlarım, hemen bir noter çağırınız ki ona hiçbir dine bağlı olmaksızın öldüğünü tespit ettireyim.

1878'de doğdu. Rus boyundurluğu altındaki Türk'lerin imanlı lideri. İdil-Ural davasının yılmaz takipçisi. Dindar bir ailenin kutsal emanete layık çocuğu. Kominist rejime karşı geldiği Rusya'ya dönmedi. Avrupa da dolaştı.
Edip ve mütefekkir. Herşeyiyle kendini davasına adadı. 1954'de Ankara'da vefat etti ve vasiyeti gereği Edirnekapı şehitliğine defnedildi. Son günlerinde çok zayıflamıştı ve kendisine kızı prof. Saadet Çağatay ihtimam ile bakıyordu. Bazende Damadı Prof. Tahir Çağatay. Son sözü gece yatmadan sorduğu:
-Yatağımda mıyım? oldu....

Meşhur Ebül Ferec isim ile tarihin müellifi. Asıl ismi Grigory Bar Hebraus'tur. Ebül Ferec lakabını ne sebep ile aldığı bilinmemektedir. Piskoposluğa kadar yükselmiştir. 1226'da Malatya da doğan Bar Hebraus devrinin karmakarışık hadiselerini eserine büyük bir vukuf ile geçirmiştir.
1286 yılında artık ölümü bekliyor ve ondan korkuyordu. Ölmeden önce meşhur tarihini hemen tamamen Arapça'ya tercüme etmek oldu. Temmuz 28'de ateşi yükselmişti, fakat teklif edilen ilaçları ilaç bana yaramayacak, çünki vaktim geldi. diye ret ediyordu.

Don Kişot'un yazarı. Türklerin elinde beş buçuk sene esir kaldı. İnebahtı da sol kolunu kaybetti. Türkler hakkında pek çok iftiraları varsa da yinede bazen, gerçekleri inkar edemez. Ölümünden kısa bir süre önce şu ithafı yazdı:
Dün son takdis törenimdi, bu gün ise şu ithafı yazıyorum. Zaman kısa, can çekişmem şiddetleşiyor.ümidim ise zayıflamakta. Demek ki artık, eğlenceye paydos, neşeli nüktelere elveda,şen dostlara Allahaısmarladık. Zira artık hissediyorum ki ölmekteyim ve son arzum kaldı; sizi öteki dünyada mesut gerebilmek.

Allah korusun, Allah kahretsin.

Herkes ölür, ama bana bir ayrıcalık tanınır sanıyordum. Ne olacak şimdi?

Sanırım, öleceğim. Yağmuru seviyorum. Yağmurun yüzüme değmesine bayılıyorum.

Çok güzel, yarın onu yukardakilere anlatırım.

Yakın ışıkları. Eve karanlıkta gitmek istemiyorum.

Etiketler:: 

Çek ellerini omuzumdan, debelenme! (İngiliz libretto yazarı, 1911, Havuza düşen bir kızı kurtarmaya çalışırken kalp krizi geçirir)

Ölmek dışında hiçbir şey istemiyorum.

İçeri girmeliyim, sis yükseliyor.

İskoç viskisinden martiniye geçmemeliydim.

Sayfalar

You are here

son sözler

Subscribe to RSS - son sözler