Kimler yeni

  • ece
  • ABDULKADİR
  • Kadir Kaya
  • büşra
  • FLULFENIA

Okur Yazar

Sultan II. Mahmud, Hattat Yesârizâde'den hiç ayrılmayan İzzet Molla'ya bu beraberliğin sebebini sorduğunda, âlim bir zât olan İzzet Molla:
- Sultanım, diye cevap vermiş. Bendeniz biraz okurum. Yesârizâde de biraz yazar. Bir arada bulunduğumuzda okur-yazar olduğumuz için pek ayrılamıyoruz.

Her Şeyini Aldım Ama

Halet Efendi, kendisine dalkavukluk etmeyen Moralı Osman Efendiyi bir takım basit işlerle Anadolu’da dolaştırır. Ama onun birgün kendisini görmek için geldiğini duyunca, sofaya koşarak karşılar ve gideceği zaman da merdiven başına kadar uğurlar. Olaya şahit olan İzzet Molla:
- Efendim! der. Bu adama etmediğiniz kötülük kalmadı. Şimdi bu kadar iltifat edişinizin hikmeti nedir?
Halet Efendi cevap verir:
- Evet, ben bu adamın herşeyini aldım. Ama üzerinde bir “efendilik” var ki, onu bir türlü alamıyorum. Onu görünce de saygı duymak zorunda kalıyorum.

Allah'a Sığın

Keçecizade İzzet Molla, bir iftarda obur mu obur bir adamın yanına düşmüş. Adam elmasîye tatlısına kaşığını öyle bir daldırmış ki, koca bir tatlı parçası sıçrayıp İzzet Molla'nın önüne düşmüş. Nüktedan şair fırsatı kaçırır mı?
"Mübarek tatlı" demiş. "Şu oburun elinden bana değil, Allah'a sığın!"

Camsız Gözlük

Sultan Mahmut Han, İzzet Molla'ya camsız bir gözlük hediye etti. Molla, gözlüğü gözüne taktı, Edirne kapısına doğru bakarak:
"Hüvel Hallâkul Bakî" diye okumaya başladı. Padişah:
"Efendi Maşallah pek uzakları görüyorsun" deyince,
Molla:
- "Padişahım camları olsaydı Lehv-i Mahfuzu okurdum" dedi.

You are here

İzzet Molla

Subscribe to RSS - İzzet Molla