Kimler yeni

 • ece
 • ABDULKADİR
 • Kadir Kaya
 • büşra
 • FLULFENIA

Babamın doğum günü kasım ayında olduğundan, yeni yaşını her zaman Şükran Günü'nde kutlardık.Yaşlılar evine gittiktan sonrada bu kural değişmedi.Yıllarla birlikta bu iki olyın yaşamımda çok önemli iki anlamı oldu.O gün babamın geleneksel doğum günü partisi yapılırdı ve yaşamımda babam gibi bir insan olduğu için kişisel şükranlarımı dile getirirdim.
Babamın o yıl belkide son doğum günü olcağı düşüncesiyle,Şükran Günü'nde yaşlılar evindeçok büyük bir parti vermeye karar verdik ailece.Parti çok kalabalılk olmuş, yiyecek ve içecekler artmıştı bile.Babam yaşamının partisinde bol bol eğlendi.Çok güzel öykü anlatırdı ve yaşamında bu kadar dinleyeni hiç olmamıştı.Babam partinin ilgi odağıydı.
Bia ara , şimdi dinleme sırasının babamda olduğunu söyledim.Şimdi herkes büyükbaba Simon'a en çok hangi özelliğini sevdiğini söyleyecekti.HerKes sustu, babam dahil olmak üzere ve herkes düşünmeye başladı.
Sonra herkes yüreğindekileri dökmesini, buğulu masmavi gözlerini açarak dinledi babacığım.Herkes anılarına dönmüştü.
Kendi küçücük günlerine, babamın gençlk yıllarına ilişkin öykülr anlatıyordu herkes.Sonra birisi annemin vazo öyküsünü anlattı.
Annem kısa boyu, şişman, bir kadındı ve gazete okurken her zaman masaya eğilirdi.Dirseklerini msaya dayayıp,eğildiği zaman tam bir dik açı oluştururdu.Bir akşam yine aynı şekilde masaya eğilmiş gazete okurken,babam aile yadigârı, altın kaplama bir vazoyu annemin kalçasına koymuştu.Annem vazo düşe kırılır korkusuyla bir yandan yardım isterken , bir yandan da gülüyo , vazo düşecekmiş gibi sallanıyordu annem gülerken.Babam vazoyu kurtarana kadar hepimiz gülmekten yerlere yatmştık.
Öykülerin ardı arkası kesilmiyırdu.Her öykü diğerlerini Çağrıştırıyor , minicik torunları bile dedelerini ne kadar sevdiklerini düşünüp,benzer öylüler anlatıyordu.Çevresindeki herkesi mutlu eden bir admı kutsuyorduk adeta.
Bu olaydan bir kaç ay sonra babamın ceneze töreninde o gece babamıza yaptığımız şeyin ne kadar yerinde olduğunu konuştuk.Bu tür şeyler,ceneze törenlerinde,o insan aramızdan ayrıldu-ıktan sonra yapılır.Anılar tazelenir ve göz yaşları içinde ,kendilerini işittiğine inanılır.Oysa biz bu anıları babam hayattayken birlikte tazelemiş ,birlikte gülmüş,kucaklaşmıştık.Son günlerinde tutunacağı bir şey olmuştu.
Sözcükler çok önemli ,ama bir o kadar da yetersizdir.Yüreğimizde ki herşeyi sevdiklerimize söylemeliyiz.Sevginin geri ödemesi ancak bu şekilde yapılabilir.

You are here

SÖZCÜKLER-SİDNEY B. SİMON

Error message

 • Notice: Undefined offset: 25 in user_node_load() (line 3694 of /home/guzelsoz/public_html/modules/user/user.module).
 • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3694 of /home/guzelsoz/public_html/modules/user/user.module).
 • Notice: Undefined offset: 25 in user_node_load() (line 3695 of /home/guzelsoz/public_html/modules/user/user.module).
 • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3695 of /home/guzelsoz/public_html/modules/user/user.module).
 • Notice: Undefined offset: 25 in user_node_load() (line 3696 of /home/guzelsoz/public_html/modules/user/user.module).
 • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3696 of /home/guzelsoz/public_html/modules/user/user.module).